Historie a současnost

 

RENESANČNÍ SLADOVNA V ŽATCI

v Masarykově ulici je unikátní budovou, která byla dle průzkumu postavena již v letech 1573-1574. Stavba, do počátku 90. let minulého století mylně považována za středověký špitál s kaplí Božího Těla, je symbolem žateckého pivovarnictví. Vznikla totiž jako renesanční sladovna s hvozdem na sušení sladu a studnou ve dvoře. K těmto účelům sloužila přinejmenším v letech 1681–1775, později byla využita i jako městská sýpka.

Objekt sloužil jako obecní sladovna do 70. let 18. století, kdy byl sladovnický provoz po 200 letech v domě ukončen. Roku 1801 byl objekt prodán a adaptován na obytný dům. Po roce 1886 manželé Ferdinand a Marie Jacobovi zde provozují výrobnu barev a laků. Původní nápisy se na fasádě našly a byly na základě striktního požadavku památkářů i restaurovány.

V roce 1953 dům připadl státu a od té doby chátral. Uvažovalo se dokonce i o jeho demolici. Město Žatec, které je jeho vlastníkem od roku 1991, se jej snažilo v letech 1992 až 2007 bezúspěšně prodat. Záchranu historicky cenné budovy přineslo až její zařazení do projektu Chrámu Chmele a Piva, kdy v roce 2010 dochází k celkové stavební obnově.

Dnes sladovna nabízí v přízemí informační kancelář s prodejem suvenýrů. Všechny zájemce o náš i světový film zaujme výstava Žatec ve filmu s krátkými ukázkami filmů natáčených v Žatci. V původním hvozdu jsou prezentovány archeologické nálezy z celé výstavby Chrámu Chmele a Piva.

V 1. patře sladovny je galerie moderního umění a přednáškový sál, který je často využíván. Sál mohou pronajímat firmy a instituce pro své soukromé účely. Zaměstnanci Galerie vše připraví a zajistí dle přání klienta. Stačí se jen dohodnout předem.

Sladovna je otevřena celoročně.

Chrám Chmele a Piva, příspěvková organizace